WooCommerce Multilingual & Multicurrency 5.0.0 - en to sv_SE translation catalogue (610 entries)

en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
sv_SE: "%1$s" fraktklasskostnad i %2$s

en: %1$d %2$s are missing translations.
sv_SE: Översättning av %1$d %2$s saknas.

en: %1$d %2$s is missing translations.
sv_SE: Översättning av %1$d %2$s saknas.

en: %1$d %2$s translation missing.
sv_SE: Översättning av %1$d %2$s saknas.

en: %1$d %2$s translations missing.
sv_SE: Översättning av %1$d %2$s saknas.

en: %d items
sv_SE: %d föremål

en: %d products left
sv_SE: %d produkter kvar

en: %s do not require translation.
sv_SE: %s behöver inte översättas.

en: %s is currently translating all your products automatically.
sv_SE: %s översätter för närvarande alla dina produkter automatiskt.

en: %s is installed and active.
sv_SE: %s är installerad och aktiv.

en: %s is not active.
sv_SE: %s är inte aktiv.

en: %s is not required in order to run WooCommerce Multilingual & Multicurrency but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
sv_SE: %s behövs inte för att köra WooCommerce Multilingual & Multicurrency men rekommenderas om du vill använda separata produktbilder och gallerier för olika språk.

en: %s is not set up.
sv_SE: %s har inte ställts in.

en: %s is set up.
sv_SE: %s har ställts in.

en: %s translation
sv_SE: %s översättning

en: (Space)
sv_SE: (blanksteg)

en: (previous value: %s)
sv_SE: (föregående värde: %s)

en: -- Choose a widget area --
sv_SE: -- Välj ett widget-område --

en: --Attribute--
sv_SE: --Attribut--

en: --Taxonomy--
sv_SE: --Taxonomi--

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
sv_SE: 1454,07 &raquo; 1450 när inställd till 10

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
sv_SE: 1454,07 &raquo; 1454 när inställd till 1

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
sv_SE: 1454,07 &raquo; 1500 när inställd till 100

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
sv_SE: <strong>WooCommerce-översättning tillgänglig</strong> &#8211; Installera eller uppdatera dina översättningar av <code>%1$s</code> till version <code>%2$s</code>.

en: API key (required)
sv_SE: API-nyckel (obligatorisk)

en: Account settings
sv_SE: Kontoinställningar

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
sv_SE: Åtgärden misslyckades. Uppdatera sidan och försök igen.

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Add Currencies
sv_SE: Lägg till valutor

en: Add a new currency switcher to a widget area
sv_SE: Lägg till en ny valutaväxlare i ett widget-område

en: Add currency
sv_SE: Lägg till valuta

en: Add new currency
sv_SE: Lägg till ny valuta

en: Add separate download files for translations when translating products
sv_SE: Lägg till separata nedladdningsfiler för översättningar vid översättning av produkter

en: Add separate download files for translations when you translate this product
sv_SE: Lägg till separata nedladdningsfiler för översättningar när du översätter denna produkt

en: Add translation
sv_SE: Lägg till översättning

en: Additional CSS
sv_SE: Ytterligare CSS

en: All %1$s have the same %2$s assignments.
sv_SE: Alla %1$s har samma %2$s-tilldelningar.

en: All %s are translated.
sv_SE: Alla %s är översatta.

en: All Accounts
sv_SE: Alla konton

en: All categories
sv_SE: Alla kategorier

en: All countries
sv_SE: Alla länder

en: All countries except
sv_SE: Alla länder förutom

en: All countries except...
sv_SE: Alla länder förutom...

en: All countries except:
sv_SE: Alla länder utom:

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
sv_SE: Alla valutaväxlare på din webbplats påverkas av ändringarna i denna sektion.

en: All in selected currency
sv_SE: Allt i vald valuta

en: All languages
sv_SE: Alla språk

en: All statuses
sv_SE: Alla statusar

en: All store pages must be translated in the languages configured on the site.
sv_SE: Alla butikssidor måste vara översatta till de språk som webbplatsen har konfigurerats för.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
sv_SE: Alla produkter tas bort från den aktuella beställningen för att kunna ändra valuta

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
sv_SE: Alla produkter kommer att tas bort från den aktuella beställningen för att kunna ändra språket

en: All translation statuses
sv_SE: All status för översättningar

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
sv_SE: Tillåtna HTML-taggar: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: At least one currency must be enabled for this language!
sv_SE: Minst en valuta måste vara aktiverad för det här språket!

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
sv_SE: Minst ett av dessa fält är obligatoriska: titel, innehåll eller utdrag

en: Attribute Slug
sv_SE: Attributslug

en: Attribute slug: %s
sv_SE: Attributslug: %s

en: Attributes
sv_SE: Attribut

en: Automatic Exchange Rates
sv_SE: Automatiska valutakurser

en: Autosubtract amount
sv_SE: Subtrahera belopp automatiskt

en: Available parameters
sv_SE: Tillgängliga parametrar

en: Bank Account
sv_SE: Bankkonto

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
sv_SE: Eftersom den här webbplatsen använder standard-permalänkstrukturen kan du inte använda sluggöversättning för produktpermalänkar.

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Booking currency
sv_SE: Bokningsvaluta

en: Bookings
sv_SE: Bokningar

en: Border
sv_SE: Ram

en: Button text
sv_SE: Knapptext

en: By default, show reviews in all languages
sv_SE: Som standard, visa recensioner på alla språk

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
sv_SE: Att cacha kan orsaka problem med visning av valutor för dina kunde om du använder funktionen för flera valutor.

en: Calculate costs in other currencies automatically
sv_SE: Beräkna kostnader i andra valutor automatiskt

en: Calculate prices in other currencies automatically
sv_SE: Beräkna automatiskt priserna i andra valutor

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
sv_SE: Beräkna automatiskt fraktkostnader i andra valutor

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
sv_SE: Avbryt (fortsätt med översättningsredigeraren)

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
sv_SE: Det går inte att hämta valutakurser. Anslutningen misslyckades.

en: Cart
sv_SE: Varukorg

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Change Password
sv_SE: Byt lösenord

en: Change default language
sv_SE: Ändra standardspråk

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
sv_SE: Ändringar av dessa översättningar påverkar termer generellt (inte enbart denna produkt)

en: Cheatin' huh?
sv_SE: Lite klurigt, va?

en: Checkout
sv_SE: Kassa

en: Checkout &rarr; Pay
sv_SE: Kassa &rarr; Betala

en: Choose a file
sv_SE: Välj en fil

en: Choose if you need multiple currencies
sv_SE: Välja om du behöver flera valutor

en: Choose which attributes to make translatable
sv_SE: Välja vilka attribut som ska göras översättningsbara

en: Choosing if you need multiple currencies
sv_SE: Väljer om du behöver flera valutor

en: Choosing which attributes to make translatable
sv_SE: Väljer vilka attribut som ska göras översättningsbara

en: Clear all colors
sv_SE: Rensa alla färger

en: Clear list
sv_SE: Rensa lista

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
sv_SE: Klicka för att se hur priserna i de andra valutorna för närvarande ser ut i frontend.

en: Client ID
sv_SE: Klient-ID

en: Client Location
sv_SE: Kundens geografiska plats

en: Close setup
sv_SE: Stäng installation

en: Collapse
sv_SE: Dölj

en: Color theme
sv_SE: Färgtema

en: Composite Products ( Components )
sv_SE: Composite Products (komponenter)

en: Composite Products ( Scenarios )
sv_SE: Composite Products (scenarier)

en: Configuration Warnings
sv_SE: Konfigurationsvarningar

en: Configure multicurrency for multilingual sites
sv_SE: Konfigurera flera olika valutor för flerspråkiga webbplatser

en: Configure multicurrency mode
sv_SE: Konfigurera läge för flera valutor

en: Configure per country availability for this payment gateway
sv_SE: Konfigurera per landtillgänglighet för denna betalnings-gateway

en: Configure products slug translation
sv_SE: Konfigurera översättning för produktslugg

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
sv_SE: Konfigurera specifika produktegenskaper som ska synkroniseras till översättningar.

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
sv_SE: Konfigurera synkronisering av minibilder och galleri med översättningar.

en: Congrats! You've just earned some money using WooCommerce Multilingual & Multicurrency.
sv_SE: Grattis! Du har precis tjänat pengar genom att använda WooCommerce Multilingual och Multicurrency.

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content / Description
sv_SE: Innehåll / beskrivning

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Core
sv_SE: Standard

en: Costs and values in custom currencies
sv_SE: Kostnader och värden i anpassade valutor

en: Country availability
sv_SE: Landtillgänglighet

en: Create missing translations
sv_SE: Skapa saknade översättningar

en: Currencies
sv_SE: Valutor

en: Currencies order updated
sv_SE: Valutaordning har uppdaterats

en: Currencies to display for each language
sv_SE: Valutor att visa för varje språk

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency - no orders found
sv_SE: Valuta - inga beställningar hittades

en: Currency Position
sv_SE: Valutaposition

en: Currency Preview
sv_SE: Förhandsgranska valuta

en: Currency available in
sv_SE: För närvarande tillgängligt i

en: Currency settings for %s
sv_SE: Valutainställningar för %s

en: Currency switcher
sv_SE: Valutaväxlare

en: Currency switcher colors
sv_SE: Färger för valutaväxlare

en: Currency switcher options
sv_SE: Alternativ för valutaväxlare

en: Currency switcher preview
sv_SE: Förhandsgranska valutaväxlare

en: Currency switcher style
sv_SE: Stil på valutaväxlare

en: Current currency background color
sv_SE: Bakgrundsfärg för aktuell valuta

en: Current currency font color
sv_SE: Teckenfärg på aktuell valuta

en: Current page
sv_SE: Aktuell sida

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
sv_SE: För närvarande finns %s variationer som behöver skapas.

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Custom Product attributes
sv_SE: Anpassade produktattribut

en: Custom Tabs
sv_SE: Anpassade flikar

en: Custom Taxonomies
sv_SE: Anpassade taxonomier

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
sv_SE: Anpassat fält %s konfigurering från filen wpml-config.xml ändrades!

en: Custom settings for %s
sv_SE: Anpassade inställningar för %s

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
sv_SE: Anpassad taxonomi %s konfigurering från filen wpml-config.xml ändrades!

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
sv_SE: Anpassad typ %s konfigurering från filen wpml-config.xml ändrades!

en: Customize the currency switcher
sv_SE: Anpassa valutaväxlaren

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Date
sv_SE: Datum

en: Decimal Separator
sv_SE: Decimalavskiljare

en: Default currency
sv_SE: Standardvaluta

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
sv_SE: Vissa taxonomier på din webbplats tvingas vara oöversatta. Detta skapar problem när du försöker köra en flerspråkig WooCommerce-webbplats.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
sv_SE: Ett insticksprogram eller tema orsakar antagligen detta.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
sv_SE: Det du kan göra är:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
sv_SE: 1. Inaktivera insticksprogram tillfälligt och se om det här meddelandet försvinner.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
sv_SE: 2. Byt tema tillfälligt och se om det här meddelandet försvinner.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
sv_SE: Det är bäst att kontakta %s, berätta att du får detta meddelande och erbjuda dig att skicka en Duplicator-kopia av webbplatsen. Vi kommer att arbeta med temats/insticksprogrammets skapare och åtgärda problemet för gott och ge dig en tillfällig lösning så att du inte fastnar.

en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
sv_SE: Standard: %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
sv_SE: Ange hur produktrecensioner ska visas på sidan som standard. Kunderna kommer fortfarande att kunna filtrera recensionerna på språk.

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Determined automatically based on exchange rate
sv_SE: Fastställa automatiskt baserat på växelkurs

en: Disable %1$s for %2$s
sv_SE: Inaktivera %1$s för %2$s

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Dismiss
sv_SE: Avvisa

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
sv_SE: Visa originalbilder på den översatta produktens visningssida om inga bilder har specificerats

en: Done!
sv_SE: Klart!

en: Down
sv_SE: Ned

en: Download Files
sv_SE: Ladda ned filer

en: Download Files for Variation #%s
sv_SE: Ladda ned filer för variation #%s

en: Downloading translations... Please don't close this page.
sv_SE: Laddar ner översättningar... Stäng inte den här sidan.

en: Draft
sv_SE: Utkast

en: Drag and drop the currencies to change their order
sv_SE: Dra och släpp valutorna för att ändra sortering

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
sv_SE: Duplicera termer (välj attribut):

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit %s Currency Switcher
sv_SE: Redigera %s-valutaväxlare

en: Edit My Address
sv_SE: Redigera min adress

en: Edit Product Currency Switcher
sv_SE: Redigera valutaväxlare för produkt

en: Edit currency switcher
sv_SE: Redigera valutaväxlare

en: Edit this item
sv_SE: Ändra detta objekt

en: Edit this item inline
sv_SE: Ändra detta objekt inline

en: Edit this product translation
sv_SE: Ändra denna produktöversättning

en: Edit translation
sv_SE: Redigera översättning

en: Enable %1$s for %2$s
sv_SE: Aktivera %1$s för %2$s

en: Enable Multiple Currencies
sv_SE: Aktivera flera valutor

en: Enable automatic exchange rates
sv_SE: Aktivera automatiska valutakurser

en: Enable costs in custom currencies
sv_SE: Aktivera kostnader i anpassade valutor

en: Enable the multicurrency mode
sv_SE: Aktivera läget för flera valutor

en: Enable this if you want to translate attribute values with WooCommerce Multilingual & Multicurrency
sv_SE: Aktivera detta om du vill översätta attributvärden med WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: Enable/disable
sv_SE: Aktivera/Inaktivera

en: Enter API key
sv_SE: Ange API-nyckel

en: Enter prices in other currencies
sv_SE: Ange priser i andra valutor

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Exchange Rate
sv_SE: Växelkurs

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
sv_SE: Växelkurs = %s växelkurs x (1 + växlingsavgift/100)

en: Exchange rate updated automatically from %s
sv_SE: Valutakurs har uppdaterats automatiskt från %s

en: Exchange rates source
sv_SE: Källa för valutakurser

en: Exchange rates updated successfully
sv_SE: Valutakurser har uppdaterats

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
sv_SE: Spännande översättningar och kopplade variationer kommer att tas bort.

en: External Product
sv_SE: Extern produkt

en: File URL
sv_SE: Fil-URL

en: Fix product_type taxonomy terms
sv_SE: Åtgärda taxonomitermer för product_type

en: Fix translated variations relationships
sv_SE: Åtgärda relationer för översatta relationer

en: Fixer.io API key
sv_SE: Fixer.io API-nyckel

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
sv_SE: För 1454,07, när ökningen till närmaste heltal är 100 och det automatiskt avdragna beloppet är 1, blir det resulterande beloppet 1499.

en: For your convenience, we've marked items that require your attention with a notice icon. You can see a list of everything that you should complete in the %1$sStatus%2$s tab.
sv_SE: För din bekvämlighet har vi markerat de delar som kräver din uppmärksamhet med en meddelandeikon. Du kan se en lista över allt som behöver slutföras på fliken %1$sStatus%2$s.

en: From&hellip;
sv_SE: Från&hellip;

en: Give us <span class="rating">5.0 <i class="otgs-ico-star"></i></span> review now.
sv_SE: Ge oss betyget <span class="rating">5.0<i class="otgs-ico-star"></i></span>.

en: Global Attributes
sv_SE: Globala attribut

en: Go to the first page
sv_SE: Gå till första sidan

en: Go to the last page
sv_SE: Gå till sista sidan

en: Go to the next page
sv_SE: Gå till nästa sida

en: Go to the previous page
sv_SE: Gå till föregående sida

en: Gray
sv_SE: Grå

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
sv_SE: Bra! Nu kan du använda geolokalisering för att fastställa standardvaluta för valda språk. Du kan också redigera den nyckeln I

en: Heading
sv_SE: Rubrik

en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
sv_SE: Här kan du ställa in olika priser i olika valutor för %s:

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide This Message
sv_SE: Dölj detta meddelande

en: Hide prices in other currencies
sv_SE: Dölj priser i andra valutor

en: Hides products with prices that are determined by an exchange rate.
sv_SE: Döljer produkter med priser som fastställs av växelkurs.

en: Hourly
sv_SE: Timvis

en: How do you feel getting your very first order in foreign language or currency?
sv_SE: Hur känns det att ha fått din första beställning på ett annat språk eller en annan valuta?

en: How do you want to translate and display your products in secondary languages?
sv_SE: Hur vill du översätta och visa dina produkter på sekundära språk?

en: How to translate attributes
sv_SE: Hur man översätter attribut

en: How to translate product categories
sv_SE: Hur man översätter produktkategorier

en: How to translate this?
sv_SE: Hur översätter jag detta?

en: I'll choose which products to translate. If products don't have translations, %1$sshow them as untranslated%2$s.
sv_SE: Jag väljer vilka produkter som ska översättas. Om produkter saknar översättning, %1$svisa dem oöversatta%2$s.

en: I'll choose which products to translate. Only show translated products.
sv_SE: Jag väljer vilka produkter som ska översättas. Visa endast översatta produkter.

en: I'll do the setup later
sv_SE: Jag gör inställningarna senare

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
sv_SE: Om du använder ett sidbyggarverktyg för att skapa WooCommerce-produkter ska du enbart använda WPML:s översättningsredigerare.

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths
                                                synchronized, or seperate for each language.
sv_SE: Om du använder nerladdningsbara produkter kan du välja att få deras sökvägar
     synkroniserade eller separata för respektive språk.

en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
sv_SE: Om du redan har det ska du installera och aktivera det. Annars ska du %1$sköpa WPML%2$s.

en: Image
sv_SE: Bild

en: Images
sv_SE: Bilder

en: In order to edit custom attributes you need to use the <a href="%s">custom product translation editor</a>
sv_SE: För att redigera anpassade attribut måste du använda <a href="%s">anpassa produktöversättning-redigeraren</a>

en: Increment for nearest integer
sv_SE: Påslag för närmsta heltal

en: Install WooCommerce Pages
sv_SE: Installera WooCommerce-sidor

en: Install missing WooCommerce pages and create translations.
sv_SE: Installera saknade WooCommerce-sidor och skapa översättningar.

en: Introduction
sv_SE: Introduktion

en: Invalid currency parameter: "%s"
sv_SE: Ogiltig valutaparameter: "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
sv_SE: Ogiltig språkparameter: "%s"

en: Invalid nonce
sv_SE: Ogiltig nonce

en: Invalid taxonomy %s
sv_SE: Ogiltig taxonomi %s

en: Keep
sv_SE: Behåll

en: Keep %s
sv_SE: Behåll %s

en: Keep using %s
sv_SE: Fortsätt att använda %s

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last Modified
sv_SE: Senast ändrad

en: Last updated: %s
sv_SE: Senast uppdaterad: %s

en: Later
sv_SE: Senare

en: Learn how to generate a free license key
sv_SE: Läs hur du genererar en gratis licensnyckel

en: Learn how to turn your e-commerce site multilingual
sv_SE: Lär dig hur du gör din e-handelssida flerspråkig

en: Learn more
sv_SE: Mer information

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left with space
sv_SE: Vänster med mellanrum

en: Let's continue
sv_SE: Låt oss forstätta

en: Let's turn your WooCommerce shop multilingual
sv_SE: Låt oss göra din WooCommerce-butik flerspråkig

en: Lifting charge
sv_SE: Växlingsavgift

en: Live Publishable Key
sv_SE: Live publicerbar nyckel

en: Live Secret Key
sv_SE: Live hemlig nyckel

en: Loading ...
sv_SE: Laddar ...

en: Location based
sv_SE: Platsbaserad

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Would you like to automatically create translated variations and images?
sv_SE: Det verkar som du uppdaterar från en tidigare version av WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Vill du skapa översatta varianter och bilder automatiskt?

en: Lost Password
sv_SE: Glömt lösenord

en: Make your store multilingual and enable multiple currencies | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>
sv_SE: Gör din butik flerspråkig och aktivera flera valutor | <a href= "https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/? utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Dokumentation</a>

en: Manually
sv_SE: Manuellt

en: MaxMind Licence Key
sv_SE: MaxMind licensnyckel

en: Merchant ID
sv_SE: Handlar-ID

en: Monthly on the
sv_SE: Månadsvis på den

en: Monthly on the %s
sv_SE: Månadsvis på den %s

en: More details
sv_SE: Mer information

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
sv_SE: Flera valutor är aktiverat men inga sekundära valutor har lagts till. %1$sLägg till sekundär valuta%2$s.

en: Multi-currency is not enabled.
sv_SE: Multi-valutor är inte aktiverat.

en: Multi-currency settings
sv_SE: Inställning för flera valutor

en: Multicurrency Settings
sv_SE: Inställningar för Multicurrency

en: Multicurrency documentation
sv_SE: Dokumentation om flera valutor

en: Multilingual Content Setup
sv_SE: Inställningar för flerspråkigt innehåll

en: Multilingual Settings
sv_SE: Inställningar för Multilingual

en: Multiple Currencies
sv_SE: Flera valutor

en: My Account
sv_SE: Mitt konto

en: N/A
sv_SE: Ej tillämpligt

en: Name
sv_SE: Namn

en: Native WooCommerce product editing screen
sv_SE: Ursprunglig skärmbild för WooCommerce produktredigering

en: Nearest
sv_SE: Närmaste

en: Needs updating
sv_SE: Behöver uppdateras

en: New Widget Area Currency Switcher
sv_SE: Ny valutaväxlare för widget-område

en: No - dismiss
sv_SE: Nej - avvisa

en: No products found
sv_SE: Inga produkter hittade

en: No shipping class cost in %s
sv_SE: Ingen fraktklasskostnad i %s

en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
sv_SE: Osäker på vilket alternativ du ska välja? Läs om %1$spotentiella problem vid byte av språk och valutor när det ligger artiklar i varukorgen%2$s.

en: Not translated or needs updating
sv_SE: Ej översatt eller kräver uppdatering

en: Not yet supported
sv_SE: Stöds ännu inte

en: Number of Decimals
sv_SE: Antal decimaler

en: OK (translate with the WordPress editor)
sv_SE: OK (översätt med WordPress-redigeraren)

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
sv_SE: En eller fler WooCommerce-sidor har inte skapats.

en: Only display products with defined %1$scustom prices%2$s in the selected currency
sv_SE: Visa enbart produkter med definierade %1$sanpassade priser%2$s i den valda valutan

en: Only numeric
sv_SE: Endast siffror

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Order Received
sv_SE: Beställning mottagen

en: Order currency:
sv_SE: Beställ valuta:

en: Order of currencies
sv_SE: Valutasortering

en: Original
sv_SE: Ursprunglig

en: Original Slug
sv_SE: Ursprunglig Slug

en: Original language
sv_SE: Originalspråk

en: Other currency background color
sv_SE: Bakgrundsfärg för övrig valuta

en: Other currency font color
sv_SE: Teckenfärg på övrig valuta

en: Parent product: %s
sv_SE: Överordnad produkt: %s

en: PayPal Email
sv_SE: E-postadress för PayPal

en: Payment Gateways
sv_SE: Betalnings-gateways

en: Pending
sv_SE: Väntande

en: Permalink settings
sv_SE: Permalänk-inställningar

en: Person Type Name
sv_SE: Persontypsnamn

en: Person Types
sv_SE: Persontyper

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
sv_SE: Lägg till ytterligare valuta för att utnyttja läget för flera valutor fullt ut. Om du inte behöver flera valutor kan du inaktivera denna inställning och förbättra webbplatsens prestanda.

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
sv_SE: Välj en annan permalänkstruktur eller inaktivera sluggöversättning.

en: Please enter a valid number
sv_SE: Ange ett giltigt nummer

en: Please enter in a value less than the regular price
sv_SE: Ange med ett värde mindre än standardpriset

en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
sv_SE: Gå till %1$s och fyll i din %2$s.

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
sv_SE: Skapa en säkerhetskopia av din databas innan du startar synkroniseringen

en: Please note that the payment will be made in %1$s. %2$s will be debited from your account.
sv_SE: Notera att betalningen kommer att göras om %1$s. %2$s kommer att debiteras ditt konto.

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
sv_SE: Obs! Utan en gratis MaxMind-nyckel kommer dina geolokaliseringssamtal att begränsas och din webbplatsprestanda kan påverkas.

en: Plugins Status
sv_SE: Status insticksprogram

en: Prepare your WooCommerce store to run multilingual!
sv_SE: Förbered din WooCommerce-butik för att köras flerspråkigt!

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Private
sv_SE: Privat

en: Proceed
sv_SE: Fortsätt

en: Product
sv_SE: Produkt

en: Product Add-ons Group "%s"
sv_SE: Produkttillägg grupp "%s"

en: Product Attribute Base
sv_SE: Bassökväg för produktattribut

en: Product Base
sv_SE: Produktutbud

en: Product Bundles
sv_SE: Produktpaket

en: Product Category Base
sv_SE: Bassökväg för produktkategorier

en: Product Shop Base
sv_SE: Bassökväg för produktbutik

en: Product Tag Base
sv_SE: Bassökväg för produktetiketter

en: Product Translation Interface
sv_SE: Produktöversättningsgränssnitt

en: Product attribute base
sv_SE: Bassökväg för produktattribut

en: Product base
sv_SE: Produktutbud

en: Product category base
sv_SE: Bassökväg för produktkategorier

en: Product not found: %d
sv_SE: Det gick inte att hitta produkten: %d

en: Product page Currency Switcher
sv_SE: Valutaväxlare för produktsida

en: Product reviews
sv_SE: Produktrecensioner

en: Product tabs
sv_SE: Produktflikar

en: Product tag base
sv_SE: Bassökväg för produktetiketter

en: Product url
sv_SE: Produkt-URL

en: Products
sv_SE: Produkter

en: Products Download Files
sv_SE: Produktnedladdningsfiler

en: Products Media Synchronization
sv_SE: Synkronisering av produktmedia

en: Products Missing Translations
sv_SE: Produkter saknar översättningar

en: Products Synchronization
sv_SE: Produktsynkronisering

en: Products before cart reset
sv_SE: Produkter innan varukorgen återställdes

en: Products removed after switching to %s:
sv_SE: Produkter borttagna efter byte till %s:

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
sv_SE: Uppmana om bekräftelse och återställ varukorgen

en: Published
sv_SE: Publicerad

en: Purchase WPML now
sv_SE: Köp WPML nu

en: Purchase note
sv_SE: Köpnotering

en: Quick Edit
sv_SE: Snabbändring

en: Quick edit is disabled for product translations. It's recommended to use the %1$s for editing products translations. %2$s
sv_SE: Snabbredigering är inaktiverad för produktöversättningar. Du rekommenderas att använda %1$s för redigering av produktöversättningar. %2$s

en: Rate
sv_SE: Kurs

en: Ready!
sv_SE: Klar!

en: Register product reviews for translations
sv_SE: Registrera produktrecensioner för översättning

en: Regular Price
sv_SE: Ordinarie pris

en: Reset
sv_SE: Återställ

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
sv_SE: P.g.a. vissa element i din platskonfiguration kan innehållet i varukorgen eventuellt inte synkroniseras korrekt när användare byter valuta eller språk på besökssidan.

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
sv_SE: Det rekommenderas att du %s med alternativet att återställa varukorgen i en sådan här situation.

en: Resources
sv_SE: Resurser

en: Resources Label
sv_SE: Etikett för resurser

en: Resources label
sv_SE: Etikett för resurser

en: Review WooCommerce Multilingual & Multicurrency
sv_SE: Recensera WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: Right
sv_SE: Höger

en: Right now, there are no products needing translation.
sv_SE: Just nu finns det inga produkter som behöver översättning.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
sv_SE: Just nu behöver inga taxonomitermer översättas.

en: Right with space
sv_SE: Höger med mellanrum

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
sv_SE: Avrunda det konverterade priset till närmaste heltal. %sT.ex. 15,78 blir 16,00

en: Rounding to the nearest integer
sv_SE: Avrundning till närmsta heltal

en: Running WooCommerce Multilingual & Multicurrency with default language other than English.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency körs på ett standardspråk som inte är engelska.

en: Sale Price
sv_SE: Extrapris

en: Same as default currency
sv_SE: Samma som standardvaluta

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Schedule
sv_SE: Schema

en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

en: Search
sv_SE: Sök

en: Secondary currencies: %s
sv_SE: Sekundära valutor: %s

en: Secret Key
sv_SE: Hemlig nyckel

en: Select Page
sv_SE: Välj sida

en: Select Translatable Attributes
sv_SE: Välj översättningsbara attribut

en: Select a preset
sv_SE: Välj en förinställning

en: Select currency
sv_SE: Välj valuta

en: Select the attribute to translate:
sv_SE: Välj attribut att översätta:

en: Select the taxonomy to translate:
sv_SE: Välj taxonomi att översätta:

en: Set costs in other currencies manually
sv_SE: Ange kostnader i andra valutor manuellt

en: Set dates
sv_SE: Ställ in datum

en: Set different slugs in different languages for %s on WooCommerce Multilingual & Multicurrency URLs translations page
sv_SE: Ställ in olika sluggar för olika språk för %s på WooCommerce Multilingual & Multicurrency URL-översättningssida

en: Set on %s
sv_SE: Inställt på %s

en: Set prices in other currencies manually
sv_SE: Ställ in priser i andra valutor manuellt

en: Set shipping costs in other currencies manually
sv_SE: Ange fraktkostnader i andra valutor manuellt

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
sv_SE: Ställ in den valuta i vilken din kund kommer att se slutsumman när de checkar ut. Välj vilka konton som ska visas i betalningsmeddelandet.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Setup Complete
sv_SE: Installation klar

en: Shipping Classes
sv_SE: Fraktklasser

en: Shop
sv_SE: Butik

en: Shop page
sv_SE: Butikssida

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show a currency switcher on the product page template
sv_SE: Visa valutaväxlare i produktsidemallen

en: Show all currencies
sv_SE: Visa alla valutor

en: Show currencies based on
sv_SE: Visa valutor baserat på

en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
sv_SE: Visa endast recensioner i %1$s (%2$s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
sv_SE: Visa recensioner på alla språk (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
sv_SE: Visar en lista över produkter som fanns i varukorgen innan korgen återställdes p.g.a. att språk eller valuta ändrades. Den kommer att vara dold om det inte finns några produkter att visa.

en: Sign-up Fee
sv_SE: Registreringsavgift

en: Site Language
sv_SE: Webbplatsspråk

en: Skip
sv_SE: Hoppa över

en: Slug
sv_SE: Slugg

en: Slug type
sv_SE: Slug-typ

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual & Multicurrency wpml-config.xml file have been overwritten.
sv_SE: Vissa inställningar i filen wpml-config.xml för WooCommerce Multilingual & Multicurrency har skrivits över.

en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
sv_SE: Vissa översatta %1$s har andra %2$s-tilldelningar.

en: Specific countries
sv_SE: Specifika länder

en: Start the Setup Wizard
sv_SE: Starta installationsguiden

en: Store Pages
sv_SE: Butikssidor

en: Store URLs
sv_SE: Butik-URL:er

en: Subscription Price
sv_SE: prenumerationspris

en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
sv_SE: %1$s har uppdaterats för alla översatta %2$s.

en: Switch back to %s
sv_SE: Växla tillbaka till %s

en: Switch to this currency when switching language in the front-end
sv_SE: Växla till denna valuta när språket byts på besökssidan

en: Switching currencies when there are items in the cart
sv_SE: Växla valutor när det finns varor i varukorgen

en: Switching currency?
sv_SE: Byta valuta?

en: Switching language?
sv_SE: Byta språk?

en: Switching languages when there are items in the cart
sv_SE: Byta språk när det finns varor i varukorgen

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
sv_SE: Synkronisera produktlagrets kvantitet och status (synkroniserar min. lager mellan översättningar)

en: Sync products "gallery images":
sv_SE: Synkronisera produkter "galleribilder":

en: Sync products and product taxonomies order.
sv_SE: Synkronisera beställningar av produkter och produkt-taxonomier.

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
sv_SE: Synkronisera produkt-kategorier (visa typ, minibild):

en: Sync products variations:
sv_SE: Synka produktvariationer:

en: Sync publishing date for translated products.
sv_SE: Synkronisera utgivningsdatum för översatta produkter.

en: Sync removed product meta from original products to translations
sv_SE: Synkronisera meta för borttagen produkt från originalprodukten till översättning

en: Sync variables products
sv_SE: Synka variabla produkter

en: Synchronization complete!
sv_SE: Synkronisering klar!

en: Synchronize %s assignment in content
sv_SE: Synkronisera %s-uppgifter i innehåll

en: Synchronize attributes and update product variations
sv_SE: Synkronisera attribut och uppdatera produktvariationer

en: Synchronize cart content when switching currencies
sv_SE: Synkronisera varukorgsinnehåll när du byter valuta

en: Synchronize cart content when switching languages
sv_SE: Synkronisera varukorgsinnehåll vid byte av språk

en: Tab Title
sv_SE: Flikens namn

en: Tags
sv_SE: Taggar

en: Take this and edit
sv_SE: Ta denna och redigera

en: Taxonomies Missing Translations
sv_SE: Taxonomier saknar översättningar

en: Template for currency switcher
sv_SE: Mall för valutaväxlare

en: Term not found: %d
sv_SE: Termen hittades inte: %d

en: Thank you for choosing WooCommerce Multilingual & Multicurrency. We need to do a few upgrades to your site, so that it has everything needed to run multilingual.
sv_SE: Tack för att du väljer WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Vi behöver göra några uppgraderingar på din webbplats så att den har allt som krävs för att köras flerspråkig.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
sv_SE: Ändringarna du gjorde kommer att gå förlorade om du lämnar den här sidan.

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
sv_SE: Standardvalutan har ändrats. För att visa korrekta priser i alla valutor måste valutakursen uppdateras under konfigureringen %1$sFlera valutor%2$s.

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
sv_SE: Lägsta orderbelopp om kunden väljer %s som köpvaluta.

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
sv_SE: Fraktkostnad om kunden väljer %s som köpvaluta.

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Minimal order amount in %s
sv_SE: Lägsta orderbelopp i %s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Cost in %s
sv_SE: Kostnad i %s

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
sv_SE: Växlingsavgiften ändrar valutakursen beroende på vald tjänst innan den sparas. Valutakurser som visas i tabellen ovan inkluderar växlingsavgiften.

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
sv_SE: Läget för flera valutor kan inte aktiveras eftersom ingen specifik valuta angivits. Gå till sidan %1$sWooCommerce-inställningar%2$s och välj standardvaluta för din butik.

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
sv_SE: Det rekommenderade sättet är att använda WPML Translation Editor. Det är specialanpassat för att göra översättningsprocessen mycket enklare samtidigt som det integrerar bättre med andra WooCommerce-tillägg.

en: The recommended way to translate WooCommerce products is using the %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency products translation%2$s page.
    					Please use this page only for translating elements that are not available in the WooCommerce Multilingual & Multicurrency products translation table.
sv_SE: Det bästa sättet att översätta produkter i WooCommerce är att använda sidan %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency produktöversättning%2$s.
     					Använd enbart sidan för att översätta element som inte är tillgängliga i tabellen för produktöversättningar i WooCommerce Multilingual & Multicurrency.

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
sv_SE: Det resulterande priset blir en ökning av detta värde efter inledande avrundning.%sT.ex.:

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
sv_SE: Värdet kommer att dras bort från det tidigare erhållna beloppet.

en: There are no attributes defined
sv_SE: Det finns inga angivna attribut

en: There are no translatable product attributes defined
sv_SE: Det finns inga angivna översättningsbara produktattribut

en: There are no translatable product custom taxonomies defined
sv_SE: Det finns inga definierade översättningsbara anpassade produkttaxonomier

en: There are some settings that require careful attention.
sv_SE: Det finns vissa inställningar som kräver extra uppmärksamhet.

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
sv_SE: Dessa sidor översätts för närvarande av översättare via WPML:

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
sv_SE: Åtgärden gör att du automatiskt kan tillämpa %s-taxonomin på ditt innehåll på olika språk. Den låter dig skanna originalinnehållet och tillämpa samma taxonomi på översatt innehåll.

en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
sv_SE: Denna funktion är inaktiverad. Aktivera %1$sWPML cookies%2$s för att fortsätta.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
sv_SE: Detta fält är låst för redigering eftersom WPML kommer att kopiera värdet från originalspråket.

en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
sv_SE: Denna gateway har inte stöd för %s. Välj en annan valuta för att visa denna gateway.

en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended to use the %2$s for translating products.
sv_SE: Detta är en översättning av %1$s. Vissa fält är inte redigerbara. Du rekommenderas att använda %2$s för översättning av produkter.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
sv_SE: Detta kan orsaka problem med URL:er på olika språk.

en: This option is only available when using %1$sTranslate Everything%2$s mode. %3$sRead More →%4$s
sv_SE: Detta alternativ är endast tillgängligt när läget %1$sÖversätt allt%2$s används. %3$sLäs mer →%4$s

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
sv_SE: Denna sida gör det möjligt att översätta alla strängar som används av WooCommerce för att bygga olika typer av URL:er. Genom att översätta dem får du helt lokaliserade URL:er som matchar språket på sidorna.

en: This taxonomy does not require translation.
sv_SE: Denna taxonomi behöver inte översättas.

en: This taxonomy requires translation.
sv_SE: Denna taxonomi behöver översättas.

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
sv_SE: Detta översättningsjobb kommer inte längre att vara tilldelat dig. Andra översättare kan ta det och fortsätta översättningen.

en: This will allow you to set prices for products in different currencies. The prices can be determined based on a given exchange rate or set explicitly for specific products.
sv_SE: Detta ger dig möjlighet att sätta produktpriser i flera valutor. Priserna kan bestämmas baserat på en bestämd valutakurs eller ställas in unikt för särskilda produkter.

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
sv_SE: Detta kommer automatiskt att skapa variationer för översatta produkter motsvarande de nyligen översatta attributen.

en: Thousand Separator
sv_SE: Tusentalsavgränsare

en: Title
sv_SE: Titel

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
sv_SE: För att undvika detta, ställ in insticksprogrammet för cachning så att sidor inte cachas för besökare som har inställda cookies i sina webbläsare.

en: To change this later, go to %1$sWPML &raquo; Settings.%2$s
sv_SE: Detta kan du ändra senare genom att gå till %1$sWPML &raquo; Inställningar.%2$s

en: To configure how the %1$sWooCommerce products%2$s are translated, visit the WooCommerce Multilingual & Multicurrency %3$ssettings%4$s page.
sv_SE: För att konfigurera hur %1$sWooCommerce produkter%2$s översätts ska du gå till sidan WooCommerce Multilingual & Multicurrency %3$sinställningar%4$s.

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
sv_SE: Konfigurera produkttaxonomier eller attribut som översättningsbara eller inte översättningsbara genom att gå till %1$sMultilingual innehållsinställning%2$s

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
sv_SE: För att snabböversätta denna och andra butikssidor i WooCommerce, kör %1$sinstallationsguiden%2$s.

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
sv_SE: För att driva en fullt översatt sida ska du översätta alla taxonomitermer. Vissa butikselement, såsom variationer, är beroende av taxonomiöversättningen.

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
sv_SE: För att kunna ha en flerspråkig e-handelssida måste butikssidorna i WooCommerce översättas till webbplatsens alla språk. När alla språk är installerade kan du lägga till översättningarna från den här menyn.

en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
sv_SE: För att driva din butik på flera språk måste du använda %1$sinsticksprogrammet WPML %2$s.

en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency admin%5$s.
sv_SE: För att översätta %1$s går du till sidan %2$s översättning%3$s i %4$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency administration%5$s.

en: To translate Extra Options strings please save %1$s and go to the <b><a href="%2$s">String Translation interface</a></b>
sv_SE: För att översätta strängar för extra alternativ, spara %1$s och gå till <b><a href="%2$s">gränssnittet för strängöversättning</a></b>

en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
sv_SE: Översätt attribut-sluggen genom att ställa in alternativet "Aktivera arkiv?" för attrubutet u %s in WooCommerce

en: To&hellip;
sv_SE: Till&hellip;

en: Tour Data
sv_SE: Rundtursdata

en: Translatable?
sv_SE: Översättningsbar?

en: Translate %s
sv_SE: Översätt %s

en: Translate Everything mode
sv_SE: Läget Översätt allt

en: Translate Products
sv_SE: Översätt produkter

en: Translate Store Pages
sv_SE: Översätt butikssidor

en: Translate URLs
sv_SE: Översätt URL:er

en: Translate WooCommerce products
sv_SE: Översätt WooCommerce-produkter

en: Translate all products automatically as I create and edit them.
sv_SE: Översätt alla produkter automatiskt när jag skapar och redigerare dem.

en: Translate endpoints
sv_SE: Översätt endpoints

en: Translate shipping classes
sv_SE: Översätt fraktklasser

en: Translate the 'store' pages
sv_SE: Översätt 'butik'-sidorna

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
sv_SE: Översätter %1$s? Använd tabellen %2$s för enklare översättning.

en: Translating the 'store' pages
sv_SE: Översätter butikssidorna

en: Translation Options
sv_SE: Översättningsalternativ

en: Translation complete
sv_SE: Översättning färdig

en: Translation in progress
sv_SE: Översättning pågår

en: Translation to
sv_SE: Översättning till

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: Type
sv_SE: Typ

en: Up
sv_SE: Upp

en: Update %1$s for all translated %2$s
sv_SE: Uppdatera %1$s för alla översatta %2$s

en: Update Translation
sv_SE: Uppdatera översättning

en: Update frequency
sv_SE: Uppdateringsfrekvens

en: Update manually now
sv_SE: Uppdatera manuellt nu

en: Update products count:
sv_SE: Uppdatera produktantal:

en: Update translation
sv_SE: Uppdatera översättning

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
sv_SE: Uppdatering av växelkurserna varje timme skapar ca 744 API-anrop per månad. Kontrollera att din källa för växelkurser klarar av denna höga användning.

en: Uploads
sv_SE: Uppladdningar

en: Use custom settings for translations download files
sv_SE: Använd anpassade inställningar för översättnings-nedladdningsfiler

en: Use the same files for translations
sv_SE: Använd samma filer för översättning

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
sv_SE: Användandet av "translation_of" kräver att man även tillhandahåller en "lang"-parameter

en: Value(s)
sv_SE: Värde(n)

en: Variations data
sv_SE: Variationsdata

en: View
sv_SE: Visa

en: View "%s"
sv_SE: Visa "%s"

en: View Order
sv_SE: Visa beställning

en: Visit website
sv_SE: Besök webbplatsen

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
sv_SE: VARNING! Små begränsningar inkluderar 1000 begäranden/månad och att EUR är den enda tillgängliga basvalutan för kunde som använder ett gratiskonto. Om du behöver fler än 1000 begäranden per månad eller vill använda de 170 tillgängliga basvalutorna måste du välja ett av betalalternativen som kostar från 10$ per månad.

en: WPML support
sv_SE: WPML-support

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
sv_SE: Vi har upptäckt ett problem med din WPML-konfiguration: taxonomin %1$sproduct_type%2$s är inställd som översättningsbar och detta kan orsaka problem med översatta produkter. Felet kan åtgärdas på %3$ssidan Multilingual Content Setup%4$s.

en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual & Multicurrency %3$stroubleshooting page%4$s.
sv_SE: Vi har upptäckt att fältet %1$sproduct_type%2$s är fel inställt för vissa produktöversättningar. Detta beror på att taxonomin product_type har översatts. Du kan åtgärda felet på sidan WooCommerce Multilingual & Multicurrency %3$sfelsökning%4$s.

en: We for sure are super thrilled about your success! Will you help WCML improve and grow?
sv_SE: Vi är jätteglada över din framgång! Vill du hjälpa WCML att förbättras och växa?

en: We need to help you with a few steps to turn your WooCommerce store multilingual. These steps include:
sv_SE: Vi behöver hjälpa dig med några steg för att göra din WooCommerce-butik flerspråkig. Dessa steg inkluderar:

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Please remove it!
sv_SE: Vi ser att du använder insticksprogrammet WooCommerce Gateways Country Limiter som nu är integrerat i WooCommerce Multilingual & Multicurrency. Avinstallera det!

en: We'll help you:
sv_SE: Vi hjälper dig:

en: Weekly on
sv_SE: Veckovis på

en: Weekly on %s
sv_SE: Veckovis på %s

en: White
sv_SE: Vit

en: Widget Currency Switcher
sv_SE: Valutaväxlar-widget

en: Widget area
sv_SE: Widgetområde

en: Widget title
sv_SE: Widget-rubrik

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency kommer som standard att multiplicera alla kostnader och värden som definieras ovan med aktuell valutakurs. Om du inte vill det och föredrar statiska värden kan du ställa in dem här.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency är beroende av olika insticksprogram för att fungera. Om något av dessa program saknas bör du installera och aktivera det.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency detected an active cache plugin on your site.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency upptäckte ett aktivt insticksprogram på din webbplats.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency är aktiverat men inte effektivt. Det är inte kompatibelt med <a href="%1$s">WPML String Translation</a><;/a>-versioner före %2$s.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency är aktiverat men inte effektivt. Det är inte kompatibelt med <a href="%1$s">WPML</a><;/a>-versioner före %2$s.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency är aktiverat men inte effektivt. Det är inte kompatibelt med <a href="%1$s">WooCommerce</a><;/a>-versioner före %2$s.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency är aktiverat men inte effektivt. Det behöver %s för att fungera.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency är aktiverat men inte effektivt. Slutför installationen av WPML först.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency products editor
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency produktredigerare

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency products translator
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency produktöversättare

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WooCommerce Multilingual extends these reports by adding the currency’s information.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency använder också cookies för att identifiera respektive kunds språk och valuta, samt valutan för rapporter som skapas av WooCommerce. WooCommerce Multilingual utökar dessa rapporter genom att lägga till valutainformation.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency använder cookies för att förstå korginformationen när språk används på domäner och för att överföra data mellan domäner.

en: WooCommerce Multilingual & Multicurrency › Setup Wizard
sv_SE: WooCommerce Multilingual & Multicurrency › Installationsguide

en: WooCommerce Store Pages
sv_SE: WooCommerce butikssidor

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
sv_SE: WooCommerce integrerar med MaxMind Geolocation för att tillförlitligt fastställa var dina kunder befinner sig.

en: WooCommerce product translation page
sv_SE: WooCommerce-produktöversättningssida

en: WooCommerce settings page.
sv_SE: WooCommerce inställningssida.

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
sv_SE: Butikssidorna i WooCommerce översätts till webbplatsens alla språk.

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
sv_SE: Sidorna för WooCommerce-butiken finns inte för dessa språk:

en: Yes, go to the troubleshooting page
sv_SE: Ja, gå till felsökningssidan

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
sv_SE: Du använder samma värde som för standard kategoribas. Detta är känt för att skapa konflikter vilket resulterar i att url:er inte fungerar korrekt.

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
sv_SE: Du kan välja att tömma varukorgen på innehåll när du byter språk eller valuta ifall du har problem med varukorgen eller utcheckningssidan

en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
sv_SE: Du kan ange eller redigera standardvärden på sidan med %1$sinställningar för Permalink%2$s eller, för slutpunkter, på sidan WooCommerce %3$savancerade inställningar%4$s.

en: You can express your love and support by %1$srating our plugin %2$s%3$s and saying that it works for you.
sv_SE: Du kan visa ditt stöd genom att %1$sbetygsätta insticksprogrammet %2$s%3$s och berätta hur det fungerar för dig.

en: You can make these updates now, or later from the %1$sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s menu.
sv_SE: Du kan göra uppdateringarna direkt eller senare från menyn %1$sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s.

en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
sv_SE: Du kan fortfarande använda %1$sfunktioner för flera valutor%2$s utan att köpa något.

en: You can translate strings related to global add-ons on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the strings.
sv_SE: Du kan översätta strängar för globala tillägg på %1$sWPML-sidan för strängöversättning%2$s. Använd sökfunktionen överst på sidan för att hitta strängarna.

en: You can translate strings related to subscription products on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the strings.
sv_SE: Du kan översätta strängar för prenumerationsprodukter på %1$ssidan WPML String Translation%2$s. Använd sökfunktionen överst på sidan för att hitta strängarna.

en: You can translate the Group Name, Group Description and every Option Label of your product add-on on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
sv_SE: Du kan översätta gruppnamn, gruppbeskrivning och alla alternativetiketter för ditt produkttillägg på %1$sWooCommerce produktöversättningssida%2$s

en: You can translate the Person Type Name and Description on the  %1$sWooCommerce product translation page%2$s
sv_SE: Du kan översätta namn på persontyp och beskrivning på %1$sWooCommerce produktöversättningssida%2$s

en: You can translate the labels of your table rates on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the labels strings.
sv_SE: Etiketterna för tabellkostnader kan översättas på %1$ssidan WPML String Translation%2$s. Använd sökfunktionen överst på sidan för att hitta etikettsträngarna.

en: You can translate the titles of your custom Resources on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
sv_SE: Du kan översätta titlarna för dina anpassade resurser på %1$sWooCommerce produktöversättningssida%2$s

en: You can translate this method title on the %1$sWPML String Translation page%2$s. Use the search on the top of that page to find the method title string.
sv_SE: Titeln på denna metod kan översättas på %1$ssidan WPML String Translation%2$s. Använd sökfunktionen överst på sidan för att hitta strängen med metodtiteln.

en: You can translate your custom product tabs on the %1$sWooCommerce product translation page%2$s
sv_SE: Du kan översätta dina anpassade produktflikar på %1$sWooCommerce produktöversättningssida%2$s

en: You can translate your custom product tabs on the %s
sv_SE: Du kan översätta dina anpassade produktflikar på %s

en: You have to save all settings before updating exchange rates
sv_SE: Du måste spara alla inställningar innan du uppdaterar valutakurserna

en: You have untranslated terms!
sv_SE: Du har oöversatta termer!

en: You haven't added any secondary currencies
sv_SE: Du har inte lagt till några sekundära valutor

en: You haven't added any secondary currencies.
sv_SE: Du har inte lagt till några sekundära valutor.

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
sv_SE: Du behöver insticksprogrammet WPML för att göra din butik flerspråkig och visa valutor baserade på webbplatsens språk. Har du det inte än?

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
sv_SE: Du bör kontrollera de konfigurationsfiler för WPML som har lagts till av andra insticksprogram eller via manuella inställningar i sektionen %s.

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
sv_SE: Du behöver antingen Multilingual CMS eller Multilingual Agency-paketet för att använda WPML med WooCommerce.

en: You've successfully installed %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s. Would you like to see a quick overview?
sv_SE: Du har installerat %1$sWooCommerce Multilingual & Multicurrency %2$s. Vill du se en snabböverblick?

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
sv_SE: Du har bytt språk och det ligger artiklar i varukorgen. Om du behåller %s språket kommer varukorgen att tömmas och du kommer att behöva lägga till dem igen.

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
sv_SE: Din varukorg är inte tom! När du ändrat valuta kommer alla varor i korgen att tas bort och du måste lägga till dem på nytt.

en: Your multilingual shop is almost ready. Next, you should go to the different tabs in %1$sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s admin and do the final setup.
sv_SE: Din flerspråkiga butik är nästan klar. Nu behöver du bara gå till de olika flikarna i %1$sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual & Multicurrency%2$s administration och göra de slutliga inställningarna.

en: Your product permalink base is not translated to:
sv_SE: Din bassökväg för produktpermalänkar har inte översatts till:

en: Your settings have been saved.
sv_SE: Dina inställningar har sparats.

en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
sv_SE: Din fraktklass %1$s har skapats på språket %2$s. Byt språk om du vill tillhandahålla fraktkostnader i andra valutor för denna klass.

en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
sv_SE: Din webbplats använder %1$s för att automatiskt beräkna priser i sekundära valutor. Det finns en %2$s som började gälla 1 juni 2018.

en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
sv_SE: Ditt tema har inte stöd för valutaväxlingswidget. %1$sLägg till din valutaväxlare%2$s med kortkod eller PHP.

en: and
sv_SE: och

en: configure WooCommerce Multilingual & Multicurrency
sv_SE: Konfigurera WooCommerce Multilingual & Multicurrency

en: default
sv_SE: standard

en: https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml
sv_SE: https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/? utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml

en: important change about this service
sv_SE: viktiga ändringar av den här tjänsten

en: left
sv_SE: kvar

en: multicurrency settings page
sv_SE: sida med inställningar för flera valutor

en: never
sv_SE: aldrig

en: none
sv_SE: ingen

en: of
sv_SE: av

en: permalinks settings
sv_SE: Inställningar för permalänkar

en: products with variations
sv_SE: produkter med variationer

en: translated
sv_SE: översatt

en: translations
sv_SE: översättningar

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual & Multicurrency folder.
sv_SE: Filen wpml-config.xml saknas i mappen WooCommerce Multilingual & Multicurrency.
